S ohledem na růst cen elektřiny se od minulého roku několikanásobně zvýšil zájem také o fotovoltaiku. Instalace na rodinných domech k výrobě vlastní elektřiny je cestou, na kterou lze již řadu let získat dotace. Plánujete instalaci fotovoltaiky na svůj dům a chcete vědět, jaký je počet žádostí a průměrná dotace ve vašem okrese? Vše se dozvíte v naší interaktivní mapě. 


Překvapivé rozdíly ve výši dotací v krajích a okresech

Kdo by čekal rovnoměrné rozložení výše dotací v celé ČR, bude překvapen. Nejnižší průměrnou krajskou dotaci ve všech sledovaných programech má Zlínský kraj (119.334,- Kč), naopak nejvyšší je v Ústeckém kraji (138.194,- Kč). Rozdíl mezi těmito krají je tedy více než 15%. Při pohledu na okresy je situace ještě názornější a lépe dotované části republiky jsou vidět na první pohled. Nejvyšší průměrnou dotaci napříč všemi uvedenými programy C34-C39 má okres Most (145.540,- Kč).


Nejčastěji dotace plynou do systémů „4.000+ kWh/rok s akumulací“

Ze statistik v mapě je patrné, že nejčastněji dotovanými systémy jsou ty s technickými parametry „4.000+ kWh/rok s akumulací“. Jak můžeme vidět na prvním obrázku níže, nejvíce instalací se v tomto segmentu provádí ve Středočeském kraji. Na druhém obrázku je ve stejném segmentu zobrazena průměrné výše dotace – zde je na vrcholu Moravskoslezský kraj (164.399,- Kč). Naopak nejhůře je na tom Pardubický kraj, do kterého plynou o 9% nižší průměrné dotace (149.480,- Kč).


Vedoucí pozice Prachatic a silný potenciál Frýdku-Místku

Pokud se na mapu podíváme perspektivou již nainstalovaných systémů na rodinné domy, na které byla poskytnuta dotace, zjistíme, že v rámci celé republiky dominuje okres Prachatice. Zde jsou fotovoltaické systémy nainstalovány na 4% všech rodinných domů. Nejméně domů s fotovoltaickými systémy je v okrese Jeseník (0.55%). Při opačném pohledu („Počet RD bez FVE“) uvidíme potenciál, který Česká republika stále má, můžeme vidět, že nejvíce rodinných domů bez fotovoltaiky je v Praze a okolí a v okrese Frýdek-Místek (41.159 rodinných domů). 

  


 

Autorky mapy jsou Pavla Spisarová, Martina Valášková, Helena Urbášková. Mapa vznikla za technologické, produktové a datové podpory subjektů: Czechitas z.ú., T-MAPY s.r.o., Corpis Maps, Ministerstvo životního prostředí.

Zaujala vás mapová analytika Corpis Maps? Podívejte se, jak pomáhá ve firmách s obchodem.